Naprawa i konserwacja dachu z papy


Krycie dachu papą to popularna metoda jego pokrycia, stosowana głównie w drugiej połowie zeszłego wieku. Do dziś ma ona jednak swoich zwolenników, chociażby dlatego, że dach z papy dosyć łatwo jest konserwować i naprawiać, jeżeli pojawiają się z nim problemy.

Przede wszystkim, renowacja pokrycia dachowego z papy powinna polegać na wstępnej decyzji, czy trzeba położyć nowe pokrycie, czy też wystarczy jedynie naprawa dachu na podstawie istniejącego pokrycia. Jeżeli jest ono mocno zniszczone, to papę będzie trzeba położyć od nowa, ale jeżeli są na nim tylko pojedyncze bąble, to wystarczy je przeciąć i poczekać na wyschnięcie, nadmiar papy usunąć, a dziurę powstałą w ten sposób po prostu zakleić.

Dlaczego jednak takie uszkodzenia się w ogóle pojawiają? Mówiąc w skrócie, jest to efekt promieni UV, czyli światła słonecznego. Powstają w ten sposób pęknięcia i wspomniane bąble. Działanie światła słonecznego powoduje, że taki typowy, standardowy dach z papy powinno się konserwować i naprawiać mniej więcej do pięć lat. Wtedy unikniemy problemów.

Polecamy też: naprawa dachu z papy.